Támad a Selyemfényű puszpángmoly!


Békés Város Önkormányzatának felhívása a Békés Mátrixon!

Felhívjuk a tisztelt lakosság figyelmét, hogy városunk területén is felütötte a fejét egy viszonylag új kártevő a selyemfényű puszpángmoly.

A selyemfényű puszpángmolyt (Cydalima perspectalis) hazánkban Sopron környékén figyelték meg első ízben 2011 őszén. Pár év alatt azonban végigtarolták az országot, és már a keleti határvidékeinket sem kímélik, nagy bosszúságot és keserűséget okozva a lassan növő növényből évtizedek alatt szép bokrokat, sövényeket nevelő kertészeknek.

A lárváik zöld színűek, teljes fejlettségükben 4 cm-es méretet is meghaladhatják. A fejlett lárvák feketés csíkokkal mintázottak, fejük fekete. Általában a levelek hátoldalán élnek, oda tapadva, rejtőzködve. Bábozódáshoz vonuló lárvák több levelet összeszőnek, abban húzódnak meg, azokból fejlődnek ki a kirepülő lepkék.

A hernyók 2-3 nap alatt komoly kárt tudnak okozni. A fiatal hernyók csak hámozgatják a fiatal leveleket (csak egyik oldalról rágják le a levélszövet felszínét), ezek a levelek kisárgulnak. A fejlettebb, nagyobb méretű hernyók már gyors mértékben lerágják a kis leveleket, gyakran a teljes levéllemezt. Erős fertőzésnél tipikus, hogy csak a csupasz hajtás és levélnyél marad vissza, melyen a lárvák szövedéke is látható zöld ürülékükkel.

Növényvédő szerek közül hernyók ellen leghatékonyabb védekezés érdekében ajánlott a Mospilan 20 SG, Decis, vagy az Actara 25 WG nevű szerek. Ne felejtsünk el a permetlébe tapadásfokozó anyagot tenni (Nonit, Keratív stb.), és hogy a készítmény minél nagyobb levélfelületen elterüljön, a szövedékszálak közé is behatoljon, nagy nyomással érdemes permetezni. A fent említett szerek gazdaboltokban megvásárolhatók. Javasolt megelőző növényvédelemi permetezés elvégzése is.

Békés Város Önkormányzata


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!